Seçim Broşürü ve El İlanları Nasıl Hazırlanır?


SEÇİM BROŞÜRLERİ VE  EL İLANLARI NASIL HAZIRLANMALIDIR?


Broşürü tanıyın ?

Dikkat çekmeyi amaçlayan, açıklayıcı, bilgilendirici, tanıtıcı, az sayfalı, basılı evraklara EL BROŞÜRÜ denir.

El ilanının amacı ve kullanım alanı broşürle benzer olup tek farkı boyutunun genelde daha küçük ve içeriğinin daha sınırlı olmasıdır.


BROŞÜR VE  EL İLANI HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Öyle hazırlanmalıdır ki, broşürü alanlar okumadan veya okuduktan çöpe atmamalıdır

Bu yüzden verilmek istenen mesajın ana fikri mutlaka ön kapaktan verilmelidir.Görünümü cazip olmalı ve içeriği okumaya yönlendirmelidir.Okunduktan sonra okuyucuyu eyleme geçirmelidir.

 

Kolay okunmalı ve kolay anlaşılmalıdır.

Dikkat çeksin diye farklı kılmaya çalışırsanız daha karmaşık hale getirebilirsiniz. Farklı olmalı, ama karmaşık olmamalı ,sade ve basit olmalıdır.

 

Seçkin ve seçici bir içerik hazırlanmalıdır.

Konuyla ilgili iyi görsel, akıcı ve sade cümleler kullanılmalıdır. Yazım ve dil bilgisi kurallarından taviz verilmemelidir.


Boyutlarına dikkat edilmelidir

Broşürün veya el ilanının açıldığında A4 (21cm x 29.7cm) ebadında olmalı tek veya çifte kırımlı (katlama yeri) olarak hazırlanmalıdır. Ciltlemede tel dikiş veya iplik dikiş kullanılmalıdır. El ilanı genelde A4’ün yarısı olan A5 (14.8cm x 21cm) veya A4’ün üçte biri olan (10cm x 21cm) boyutlarında tek yüzü baskılı veya arkalı önlü, bir veya birden fazla kırımlı olarak hazırlanmalıdır.Kolay dağıtılabilir ve zarflara sığabilir şekilde olmalıdır.


Uygun kağıt seçilmelidir

Broşürün temel malzemesi kağıdı seçerken mürekkep duyarlılığına,maliyetine,gramajına ve boyutuna dikkat edilmelidir.


Kağıt Gramajına Dikkat edilmelidir

Kalın ve gramajı fazla kağıtlar kullanılmamalıdır. Broşürü kaç kat ve kaç kırım hazırlayacağınız önemli olup fazla kırımlı broşürler için kalın gramajlı kağıtlar kullanmaktan kaçınılmalıdır.


Kağıt tipi iyi seçilmelidir

Fotoğraf içeren broşürleri hazırlamak için mat kuşe kağıtlar seçilmeli, dokulu pütürlü kağıtlar kullanılmamalıdır. 1.Hamur ekonomik bir seçim için uygundur.
 


     

 

Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.